D: W takim państwie kim by byłabyś, jakim ministrem?


M: Bardzo skomplikowane pytanie… Nie wiem. Od razu widzę utopijność taką idei.


D: Dla czego? Chcesz coś robić, możesz to robić we współprace z innymi ludźmi


M: To jest naprawdę trudne pytanie. Na pewno można byłoby robić coś z zespołem. Jedna strefa w którą chciałabym coś zrobić - to sztuka. Druga strefa - to urbanistyka oraz projektowanie przestrzeni miejskiej.

D: Co przeszkadza nazywać Cie ministrem urbanistyki?


M: Wydaje mi się że jednostka taka jako minister nie może robić decyzję za innych. Interesuje mi być częścią zespołu. Interesuje mi urbanistyka, dla mnie to byłoby ciekawe. Mieć na to wpływ, być w tym. Dlatego że w rzeczywistości nie mam możliwości zajmować się tym. Nie mam wykształcenia. Nie mam też potrzebnych znajomych. Teraz dla mnie ta strefa tylko dla obserwacji post factum.


D: Co jest dla Ciebie urbanistyka?


M: To jest organizacja przestrzeni miejskiej. Od samych drobiazgów: reklama, tabliczki, wymiary i kolory, płytki, asfalt… Do wielkiej architektury: jak działa transport w mieście, jak funkcjonują główne budynki, czy jest dostęp do nich zwykłym ludzi. Interesujące to że mamy doświadczenie w krajach bardziej cywilizowanych oraz mniej. Z różnych punktów widzenia: miasta jako jedynego organizmu, przestrzeni dla komunikacji ludzi różnego wieku, rasy, genderu. Miasto potrzebuje takiego człowieka który odpowiada za estetykę.


D: Jakie byłoby pierwsze działania?


M: Trudno powiedzieć… trzeba się przygotować. Obserwacje, poszukiwanie, badania grup społecznych. Żeby się dowiedzieć jakie zmiany oni oczekują, dla tego że przestrzeń miasta jest wspólną. Wyszukać pewne problemy, miejsca słabe. Wtedy ich wyremontować, zrobić porządek. Takie badanie za pomocą ludzi, którzy będą chodzić i patrzyć, przekazują swoje odczucie miasta, co chcieli by zmienić. Lub zbudowanie takiego systemy dla rozmowy.


D: Kto mógł być przydatny w takich działaniach? Z kim trzeba byłoby pracować?


M: Z ludźmi z tej branży, ze specjalistami. To będą ludzie z dużych miast z doświadczeniem w strefie urbanistyce.


D: Jeszcze ktoś? Kto jeszcze mógłby pomóc?


M: Nie wiem jak to nazywa się… te którzy robią badanie.


D: Minister relacji ze społeczeństwem? Minister badania opinii społecznej?


M: Tak, może być, tak.